Home Gündem “ABD’nin sözünün eri olup olmadığını bekleyip göreceğiz”

“ABD’nin sözünün eri olup olmadığını bekleyip göreceğiz”

by kurfarki

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Çin’e yönelik politikalar hakkında yaptığı açıklamaya kararlılıkla karşı çıktıklarını belirtti.

Antony Blinken dün George Washington Üniversitesi’nde ABD’nin Çin’e yönelik politikaları hakkında bir açıklama yaptı.

  Sözcü Wang bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında, “Blinken Çin’in gelişmesini engellemek ve ABD’nin hegemonyasını korumak için yaptığı uzun açıklamada, sahte bilgiler verdi, Çin tehdidi teorisini abarttı, Çin’in içişlerine karıştı ve Çin’in iç ile dış politikalarını çarpıtmaya çalıştı. Bu açıklamadan büyük bir memnuniyetsizlik duyduk ve açıklamaya kararlılıkla karşı çıkıyoruz.” ifadelerini kullandı.

   Şu an Çin ve ABD arasındaki ilişkilerin kritik bir kavşakta yer aldığının altını çizen Wang, ABD yönetiminin iki ülke dahil bütün dünya ülkelerinin ortak çıkarlarını korumak için doğru bir karar vermesi, özellikle Başkan Joe Biden’in ikili ilişkilerle ilgili taahhütlerini yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

Wang, “Blinken yaptığı açıklamada, Çin’le çatışmak ve yeni bir Soğuk Savaş başlatmak istemediklerini, Çin’in gelişmesini engellemediklerini, Çin’in büyük bir ülke olarak uluslararası arenada rol oynamasına karşı çıkmadıklarını ve Çin’le barış içinde bir arada yaşamak istediklerini söyledi. ABD’nin sözünün eri olup olmadığını bekleyip göreceğiz.” diye konuştu.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment