Home Gündem Audi, Çin’de yeni elektrikli araç fabrikası kuruyor

Audi, Çin’de yeni elektrikli araç fabrikası kuruyor

by kurfarki

Otomobil üreticisi Audi’nin Çin’deki ortak şirketi, ülkenin kuzeydoğusundaki Jilin eyaletinin başkenti Changchun’da yeni bir elektrikli otomobil fabrikasının temelini attı. Tesisin inşası 2024 yılı sonuna değin tamamlanmış olacak. Yeni fabrika, Çin’de yalnızca tam elektrikli Audi modelleri üretecek olan ilk tesis. Şimdilik yola, yıllık 150 bin araçlık bir kapasite için çıkılıyor. Tüm araçlar Porsche ile birlikte geliştirilmiş olan Premium Platform Electric (PPE) teknoloji platformunda oluşuyor.

Çin’deki ortak şirketi Audi FAW NEV Company’nin hisselerinin çoğunluğuna sahip bulunan Audi, girişime ve yeni  tesise 2,6 milyar avro (2,7 milyar dolar) tutarında yatırım yaptı. Tesis, bütünüyle tamamlandıktan sonra, otomobil üretiminin -karoseri, motor montaj hattı, akü montaj hattı vb dahil- tüm değer yaratma zincirini komple olarak kapsayacak.

2022 yılının ilk üç aylık döneminde dünyada satılan her üç akülü elektrikli aracın ikisi Çinli müşteriler tarafından satın alındı. Bu, PwC Strategy& Deutschland kurumuna göre, Çin’in küresel düzlemde en büyük elektrikli araç piyasası konumuna geldiğinin göstergesi. 

Öte yandan Ernst & Young da (EY) Çin, küresel düzlemde olduğu gibi Alman otomobil üreticileri için de en büyük tekil pazar olup bu dalda faal Alman üreticilerin yılın ilk üç aylık dönemindeki toplam araç sürümünün yüzde 39 kadarı Çin’de gerçekleştiğini açıkladı. 

 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment