Home Gündem “Batılı ülkelerin Bir Ülke İki Sistem’i karalama çabaları suya düşecek”

“Batılı ülkelerin Bir Ülke İki Sistem’i karalama çabaları suya düşecek”

by kurfarki

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, Bir Ülke İki Sistem politikasının başarısını karalamayı hedefleyen bütün çabaların suya düşeceği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında bugün Hong Kong’un anavatana dönüşünün 25. yıldönümü kutlanırken, bazı Batılı ülkelerin Bir Ülke İki Sistem’in Hong Kong’da uygulanmasını suçlayan açıklamalarda bulunarak, Çin’in içişleri olan Hong Kong meselesine müdahale etmeye çalıştığına dikkat çekti. Zhao, Çin’in buna kesinlikle karşı çıktığını ve bunu sert dille kınadığını ifade etti.

Sözcü, “Bu ülkeler daima demokrasi ve insan haklarını dile getirirken, kendi ülkelerinde mevcut ciddi sorunlara ise göz yumuyor. Bu ülkelerin, müreffeh, istikrarlı ve dayanışma içinde ilerleyen Hong Kong’u eleştirme hakkı yok. Bu ülkeleri uyarmalıyız, Bir Ülke İki Sistem’in başarısını karalamayı hedefleyen tüm çabalar suya düşecek, Çin’in içişlerine yönelik bütün müdahaleler başarısızlığa mahkûm olacak, hiçbir dış güç Bir Ülke İki Sistem’in uzun vadeli ve istikrarlı sürdürülmesini ve Hong Kong’un refahı ve istikrarını engelleyemeyecek.” diye konuştu.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment