Risk iştahındaki pozitif görüntü, doları baskılıyor

USD/TRY: Ticaret iyimserliğinin yanı sıra iyi gelen makro verilerle haftanın ilk işlem gününde risk iştahı pozitif seyrediyor. ABD - Çin ile yapılacak ticaret anlaşmasının ilk fazının bu ay imzalanabileceği beklentisi ve çok yakın zamanda ABD'li şirketlere Huawei şirketine ürün satabilmeleri için lisanslarının verileceğine yönelik haber akışı bu sabah öne çıkıyor.

Öte yandan, cuma günü hem Çin'den iyi gelen PMI hem de ABD'de beklentilerin üzerinde gelen tarım dışı istihdam verisinin yarattığı iyimserlik risk iştahını desteklerken, ücretlerdeki artışın zayıf kalması Dolar'ı baskıladığını gözlemliyoruz. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de bu sabah alıcılı bir görüntü sergilemekteler.

Yurt içinde ise Fitch, 7 yıl aradan sonra Türkiye ekonomisine yönelik olumlu değerlendirmelerde bulunarak Türkiye'nin kredi notunu "BB-" olarak teyit etti ve görünümünü "negatif"ten "durağan"a revize etti. Fitch, Türkiye ekonomisinin dengelenme konusunda ilerleme kaydettiğini ve temmuz ayından beri aşağı yönlü risklerde bir rahatlama olduğunu vurguladı.

Risk iştahındaki pozitif görüntü ve Dolar'ın küresel çapta baskı altında kalmasının yanı sıra Fitch'in değerlendirmesiyle TL de haftaya olumlu başladı. Yurtiçinde sabah 10'da açıklanan ekim ayı enflasyonu verisinin ise sınırlı etki yaptığını gözlemliyoruz. Ekim ayında TÜFE aylık %2,0 oranında artış kaydetti.

Beklenti de %2 idi. Böylece yıllık enflasyon %8,55 olarak gerçekleşti. Önceki %9,26 idi. Son olarak kurda teknik seviyelere baktığımızda, aşağıda 200 günlük ortalamanın geçtiği 5,6850 desek olarak izlenebilir. Bu seviyenin altında 5,6420 seviyesi hedef olabilir. Diğer yandan, olası yükselişlerde 5,73 tepki gelebilecek seviye olarak izlenebilir.

Ziraat Yatırım

© Hibya haber ajansı. Tüm hakları saklıdır.