Home Türkiye ÇAYUDAD Başkanı Mavi: “Ebruli Derneği projemizi alıp değiştirdi”

ÇAYUDAD Başkanı Mavi: “Ebruli Derneği projemizi alıp değiştirdi”

by kurfarki

RİZE – 30.06.2022 – HİBYA – Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYUDAD) Başkanı Mustafa Mavi, Ebruli Sanat ve Yaşam Derneği hakkında açıklama yaptı.

ÇAYUDAD Başkanı Mavi, şu açıklamayı yaptı:

“Çay toplamaya artık Gürcü yurttaşlar gelmiyordu. Bu nedenle 2020 yılında bir proje üretelim üniversite öğrencilerine çay toplamayı öğretelim bize yardımcı olsunlar. Bu proje fikri buradan doğdu. Üniversitede ki bazı hocalarla görüştük bize öğrenci temin edebileceklerini söylediler ancak pandemi nedeniyle üniversitedeki öğrenciler okullarına gelemeyince uzaktan eğitime geçilince projemizi de uygulayamadık.

Burada amaç geçim sıkıntısı yaşayan buradaki yabancı öğrencilere yazın çay toplama konusunda yardımcı olmak kışın ise ailelerine de yük olmaktan kurtulacaklardı. Bu anlayıştaki projemizi 2. Çay sürgünü döneminde hayata geçirmeyi düşünüyoruz.

Daha önce üç dört tane projemiz onaylanmadı. Biz projeyi yazıyoruz veriyoruz onaylanmıyor. Daha sonra o projeyi biz kendi imkânlarımızla uyguluyoruz. Bizim projelerimize destek vermiyorlar bu sefer de biz de projeyi minimize ederek küçük bir şekilde yapıyoruz ve onların çok büyük rakamlarla hazırladıkları projeleri biz kendi imkânlarımızla çok küçük cüzi rakamlarla çok daha yüksek kitlelere paylaşabiliyoruz. Bu da onların herhalde hoşuna gitmiyor. Biraz da biz onlara yağcılık yapamıyoruz öyle bir meziyetimiz yok.”
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment