Home Gündem Çin barış gücü, barışı korumanın yanı sıra insanların can dostu oldu

Çin barış gücü, barışı korumanın yanı sıra insanların can dostu oldu

by kurfarki

29 Mayıs, BM Uluslararası Barış Gücü Günü olarak kutlanıyor. 1990 yılından beri Çin, BM Barış Gücü tarafından yapılan 30 operasyona katıldı. Çin’den yaklaşık 50 bin barış gücü personeli, Kamboçya, Sudan ve Lübnan dahil olmak üzere 20’den fazla ülke ve bölgeye ayak bastı. Çin barış gücü, BM’nin barış koruma görevinin yanı sıra görev sahalarındaki insanlar için yol, havaalanı ve köprü kurdu, sağlık hizmeti sundu, su kaynakları buldu, tarımsal teknik eğitimi verdi, çocuklara kırtasiye malzemeleri gönderdi.

2018 yılının Mart ayında, Mali’de çocuklar Çinli barış gücü askerlerine selam veriyor.

Kuyu Sevinci

Sudan’ın Darfur bölgesine gelen Çinli barış gücü, yerel halkın su sıkıntısını çözmek için 14 derin kuyu kazdı.

Hasat Sevinci

Güney Sudan’a gönderilen Çin barış gücü, yerel halka tarımsal yetiştirme teknikleri öğretti ve bölgenin tarımsal ürünlerinin üretimini yükseltti.

Malzeme Bağışı

 

Lübnan’a gönderilen Çin barış gücü, ilaçlar ve salgına karşı yardım malzemeleri bağışladı.

Acil Ameliyat

△ 24 Aralık 2009’de bağırsak tıkanmasına aniden yakalanan bir BM Barış Gücü askeri, BM Sudan Misyonu’nda görev yapan Çin barış gücü sağlık ekibine gönderildi. Asker zamanında ameliyat geçirdiği için ölümden kurtarıldı.

Ortak Gelişim

Güney Sudan’da görev yapan Çinli barış gücü askerleri, ilkokul öğrenci ve öğretmenlerini ziyaret etti. Çinli askerler ilkokula kırtasiye malzemeleri hediye etti.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment