Home Gündem Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: “Doğu Asya’da barış ve istikrarı bozma girişimleri başarısızlığa mahkum”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: “Doğu Asya’da barış ve istikrarı bozma girişimleri başarısızlığa mahkum”

by kurfarki

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Doğu Asya’daki barış ve istikrarı bozan, dayanışmaya ve işbirliğine zarar veren tüm girişimlere, Çin halkı ve Doğu Asya ülkeleri halklarının karşı çıkacağını ve bu girişimlerin başarısızlığa mahkûm olacağını belirtti.

Zhao, günlük basın toplantısında, Japonya Başbakanı Kişida Fumio’nun NATO Zirvesi’ne ilişkin açıklamasını değerlendirdi. Kişida Fumio, Avrupa ve Hint-Pasifik bölgesindeki güvenlik ve savunma meselelerinin birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini belirtmişti.

Zhao Lijian, NATO Zirvesi’nde Japonya’nın tek taraflı olarak statükonun değiştirilmesine karşı çıktığını açıkladığını, ancak Japonya’nın aslında kendi askeri gücünün genişlemesine bir bahane bulmaya çalıştığını, bütün tarafların bunu çoktan açıkça gördüğünü ifade etti.

Zhao, Japon tarafının, Doğu Asya’da içtenlikle barış ve istikrar umuyorsa, alevleri körüklemek yerine, askeri saldırganlık tarihinden derin dersler çıkarması gerektiğini söyledi.

Zhao, “Japonya’nın NATO’nun Hint-Pasifik bölgesinde yatırımı arttırmasını beklediklerini vurgulaması, NATO’nun Asya-Pasifik bölgesinde genişlemesi için öncü güç olma niyetini yansıttı. Soğuk Savaş zihniyetinden kaynaklanan bu girişim, bölgede bloklar arasında çatışma başlatmak, zıtlaşma ve bölünme yaratmak dışında kendisi dahil bölgedeki ülkelere hiçbir yarar getirmeyecek.” diye konuştu.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment