Home Gündem Çin, Xinjiang’daki çölde demiryolu hattı boyunca yeşil bir koridor oluşturuldu

Çin, Xinjiang’daki çölde demiryolu hattı boyunca yeşil bir koridor oluşturuldu

by kurfarki

Çin’in kuzeybatısındaki Xinjiang Özerk Uygur Bölgesi’nde ağaçlandırma suretiyle yeşil bir koridor yaratıldı. Söz konusu koridor Taklamakan Çölünün güney kenarını kat eden Hotan-Ruoqiang demiryolu hattını çöl kumundan koruyacak bir set oluşturuyor. 

Xinjiang Hotan-Ruoqiang Railway Co., Ltd, tarafından bildirildiğine göre, toplam 50 milyon metrekare bitki örtüsü meydana getirildi ve demiryolu hattı kenarında 300 kilometre boyunca ve özellikle de kum fırtınasına en çok maruz kalan bölümde 13 milyon fidan ve ağaç dikildi. 

Öte yandan, buraya akıllı ve suyu tasarruflu kullanan bir sulama sistemi yerleştirildi. Şirket, söz konusu sisteme bir cep telefonu veya bir bilgisayar aracılığıyla uzaktan kumanda edilebileceğini belirtti. Ağaçlandırma çalışmaları Aralık 2018’de, Hotan-Ruoqiang demiryolu hattının inşaatı ile aynı anda başlamıştı. Bu çok önemli ulusal demiryolu projesi 825 kilometre uzunluğunda bir hat olup Hotan vilayetinin Hotan kentini Bayingolin Özerk Moğol vilayetinin Ruoqiang yerleşim birimine bağlıyor.  

Gelecek ay içinde işletmeye girecek olan demiryolu hattı, Taklamakan Çölünü çevreleyen demiryolu hattının son bölümünü oluşturacak ve güney Xinjiang’ın ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunacak.
 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment