Home Gündem Çin’den Filistin sorununu çözme çağrısı

Çin’den Filistin sorununu çözme çağrısı

by kurfarki

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun, Filistin konusunda ilgili tarafları azami temkinli olmaya çağırdı.

BM Güvenlik Konseyi’nde dün Ortadoğu Filistin sorunu üzerinde oturum yapıldı. Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun, İsrail Güvenlik Kuvvetleri ile Filistinli siviller arasında meydana gelen çatışmaların Filistinli sivillerin ölümüne ve yaralanmalarına yol açtığına işaret ederek, bununla beraber İsrailli sivillere yönelik saldırıların da meydana geldiğine işaret etti.

Büyükelçi Zhang, Çin’in ilgili tarafları tarihten ders alarak kutsal mekanların tarihi konumunu ortaklaşa korumaya ve bu yerlerin tarihi konumu tek taraflı olarak değiştirme girişiminden kaçınmaya çağırdı.

Büyükelçi Zhang, İsrail’in BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarına uyarak yerleşim noktalarının inşaat eylemi dahil olmak üzere bütün girişimleri durdurmasını istediklerini vurguladı. Zhang, “İki Devlet Planı”nın Filistin ile İsrail arasında barışa kavuşulması için temel yol olduğunu ve yerine getirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Filistin’in ciddi yaşam ve gelişim sorunlarıyla karşı karşıya bulunduğunu belirten Zhang, uluslararası toplumun Filistin’in salgınla mücadele etmesi, ekonomi geliştirmesi, vatandaşların yaşam seviyesini yükseltmesi ve ekonomik özgürlüğü gerçekleştirmesine yardım etmek için somut tedbirler alması gerektiğini söyledi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment