Home Dünya Dünya Bankası, Çin’in “Yeşil ve Karbon-Nötr Şehirler Projesi”ni onayladı

Dünya Bankası, Çin’in “Yeşil ve Karbon-Nötr Şehirler Projesi”ni onayladı

by kurfarki

Çin Maliye Bakanlığı’ndan verilen bilgilere göre, Dünya Bankası Yönetim Kurulu’nun basitleştirilmiş prosedür (AOB) kapsamında Çin’in Küresel Çevre Fonu’nun (GEF) hibesini kullanan “Çin-GEF7: Yeşil ve Karbon-Nötr Şehirler Projesi”ni onaylandı.

Söz konusu proje, biyoçeşitliliğin korunmasını katılımcı şehirlerin kalkınma sürecine entegre etmeyi ve karbon nötrlüğüne ulaşan bir yol oluşturmayı amaçlıyor. Projenin tutarı 26 milyon 909 bin dolar ve tamamı GEF tarafından bağışlanıyor.

Söz konusu proje üç bölümden oluşuyor. Bunlar; biyolojik çeşitliliğin korunmasını ve karbon nötrlüğünü teşvik etmeye odaklanan kentsel yüksek kaliteli kalkınma çerçevesinin oluşturulması, biyoçeşitlilik ve iklim değişikliği için entegre çözümleri, doğa ve karbon nörtlüğüne yönelik planlama ve yatırımın desteklenmesi; bilgi paylaşımı, kapasite geliştirme ve proje yönetiminin desteklenmesi.

Projenin uygulayıcı kurumları Chongqing, Chengdu ve Ningbo kentleri ve Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun yan kuruluşu olan Çin Kentsel Gelişim Merkezi olarak açıklandı.  Projenin uygulama süresi de 2022-2027 yılları arasında olacak.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment