Fx piyasalar

Dün ABD'de açıklanan veriler genel olarak güçlü bir görünüm sergiledi. ABD haftalık işsizlik maaş başvuruları 1969'dan bu yana en düşük seviyeye gerilerken, büyüme verisi yukarı yönlü revize edildi ve Fed'in enflasyon göstergesi olarak izlediği PCE deflatör de yükselişini sürdürdü.

USD/TRY: Dün ABD'de açıklanan veriler genel olarak güçlü bir görünüm sergiledi. ABD haftalık işsizlik maaş başvuruları 1969'dan bu yana en düşük seviyeye gerilerken, büyüme verisi yukarı yönlü revize edildi ve Fed'in enflasyon göstergesi olarak izlediği PCE deflatör de yükselişini sürdürdü. Dün açıklanan Fed toplantı tutanaklarında birçok üyenin enflasyonun yüksek seviyelerde devam etmesi durumunda daha hızlı varlık alım azaltımı ve daha erken faiz artırımlarına hazır olması gerektiğini belirttiği görülmekte. Bu gelişmeler kapsamında Dolar da yükseliş yükselişini sürdürdü. Bugün ABD tahvil ve hisse senedi piyasaları Şükran Günü nedeniyle kapalı. Bu kapsamda, Dolar kaynaklı oynaklık biraz düşebilir ki yurtiçi tarafta TCMB Başkanı Kavcıoğlu'nun banka yöneticileri ile görüşeceği haberi ile TL'de de oynaklık kısmen azalabilir. Teknik olarak, kurda aşağıda 11,86 desteği önemli. Bu seviyenin altında 11,60 hedef olabilir. Yukarıda ise 12,29 - 12,40 ve 12,56 sıralı dirençler olarak izlenebilir. Bugün ek olarak TSİ 14'te TCMB'nin geçen haftaki Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin özetleri yayınlanacak.

EUR/USD: Dün ABD tarafında açıklanan verilerin genel olarak iyi gelmesi ve Fed tutanaklarının daha hızlı bir "tapering"e işaret etmesi ile birlikte Dolar güçlü görünümünü korumaya devam etti. 1,1250 seviyesinin altında kalıcılık sağlayan paritede de takip ettiğimiz 1,1185 seviyesine kadar geriledi. Bugün ABD'de piyasaların kapalı olması işlemlerin dar bir aralıkta gerçekleşmesiyle sonuçlanabilir. Yaşanan fiyatlamaları da dikkate aldığımızda parite bugün 1,1160 - 1,1250 arasında bant hareketi yapabilir.

XAU/USD: Dün açıklanan Fed toplantı tutanaklarında birçok üyenin enflasyonun yüksek seviyelerde devam etmesiyle daha erken faiz artırımlarına hazır olunması gerektiğini belirttikleri görüldü. Bununla birlikte dün Fed'in enflasyon göstergesi olarak izlediği PCE deflatörü yükselişini sürdürürken, açıklanan veriler genel olarak iyiydi. Bir süredir bu gelişmelerle baskı altında kalan değerli madende ise baskı, yükselemeyen ABD on yıllık tahvil faizi ile sınırlı kaldı. Bugün ise ABD piyasalarının Şükran Günü tatili sebebiyle kapalı olması işlemlerin görece dar bir aralıkta gerçekleşmesiyle sonuçlanabilir. Ana destek ve direnç olarak sırasıyla 1.780 ve 1.808 takip edilebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma