Piyasalar güç toplamaya çalışacak

Merkez bankalarının yoğun toplantı trafiğinin ardından piyasaları göreceli olarak daha sakin bir hafta bekliyor olsa da gündemde önemli konu başlıklarının bulunması hareketliliğin yüksek seyretmesine neden olabilir.

Piyasalar güç toplamaya çalışacak

Merkez bankalarının yoğun toplantı trafiğinin ardından piyasaları göreceli olarak daha sakin bir hafta bekliyor olsa da gündemde önemli konu başlıklarının bulunması hareketliliğin yüksek seyretmesine neden olabilir. Bu kapsamda içeride kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Cuma günü Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne dair güncelleme yapması bekleniyor. Mevcut durumda Türkiye’nin kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin 5 kademe altı olan B seviyesinde yer alırken görünümü ise negatifte bulunuyor. Notta bir değişiklik yapılması beklenmezken görünümün yukarı revize edilme ihtimali yüksek görünüyor. Hatırlanacağı gibi son olarak Fitch yaptığı güncellemede Türkiye’nin kredi notunu sabit tutmuş görünümünü ise yukarı revize etmişti.

 

Haftanın en önemli makroekonomik verisini ise Cuma günü açıklanacak olan ABD PCE endeksi oluşturuyor. Hatırlanacağı gibi yaklaşık iki hafta önce açıklanan TÜFE rakamı %3,6 olan piyasa beklentisini aşarak yıllık bazda %3,2’den %3,7’ye yükselmişti. Dolayısıyla bir diğer enflasyon göstergesi olan PCE endeksinin de aynı doğrultuda hareket ederek yükselmesi sürpriz olmayacaktır. Ancak TÜFE rakamında olduğu gibi PCE endeksinin de piyasa beklentisini geride bırakması Fed’in daha fazla faiz artırımına açık kapı bıraktığı içinde bulunduğumuz dönemde varlık fiyatları üzerinde baskı yaşanmasına neden olabilir.

 

TL: Perşembe günkü PPK toplantısı öncesinde piyasa beklentisinden daha güçlü bir faiz artırımının gelme ihtimali ile 27 seviyesinin altını test eden USD/TL kuru TCMB’nin beklentilere paralel bir adım atması ile yönünü yukarı çevirerek haftayı 27.15 seviyesinin üzerinde noktaladı. TCMB’nin yeni ekonomi yönetimi altında toplamda 21.5 puan faiz artırmış olmasını ve artırımların devam edeceğinin sinyalinin verilmesini TL’nin direnç kazanması adına pozitif buluyoruz. Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın enflasyonla ilgili olumlu gelişmelerin gelecek yılın ilk çeyreğinde görüleceğini belirterek, mali disiplinle, yapısal reformlarla ekonomiyi her türlü fırtınaya dayanıklı hale getireceklerini ifade etmesini ise atılan adımların desteklenmesi adına önemli olduğunu düşünüyoruz.

 

Borsa İstanbul: Yurt dışı piyasalardan pozitif ayrışarak haftayı %1’lik kazanımla noktalamayı başaran BIST-100 endeksi 8000 puanı da yeniden geride bıraktı. Teknik açıdan bakıldığında aşağıdaki grafikte de görülebileceği gibi endeksin son dört aydır izlediği kuvvetli trende bağlı kalmaya devam ettiğini görüyoruz. Dolayısıyla 8000 puanın üzerinde kalındıkça endeksin bugün itibarıyla bir sonraki direnci olan 8225 puana doğru hareket etmesi beklenebilir. 8000 puanın üzerinde kalınamadığı bir senaryoda ise sırasıyla 7850 ve 7700 puanı destek olarak takip edeceğiz.

Kaynak ÜnlüCo

  Hibya Haber Ajansı