TCMB’nin yavaşlayan bir hızla da olsa Aralık’ta faiz indirimleri sürebilir

2016 sonundan beri en düşük enflasyon

Hala tek hanede ancak en iyi geride kaldı…TÜFE enflasyonu Ekim ayında beklentilere paralel şekilde %2,0 olarak gerçekleşti. Bizim beklentimiz ise aylık enflasyonun %1,6 olması yönündeydi. Böylece Eylül ayında %9,26 olan yıllık enflasyon 2016 sonundan bu yana en düşük seviye olan %8.55'e geriledi. İç talep koşullarında süregelen zayıflık fiyat baskısını azaltmaya devam ederken maliyet artışı da sadece yönetilen/yönlendirilen fiyat artışlarından kaynaklı görünüyor. Önümüzdeki dönemde, enflasyonun yükselmeye başlamasını ve gelecek yılın en azından ilk yarısı boyunca çift hanede kalmasını bekliyoruz. Ancak, tüketici fiyatları enflasyonu görünümündeki süregelen iyileşme nedeniyle, 2019 yıl sonu için enflasyon beklentilerimizi %12,6'dan %11,0'e revize ediyoruz. Bu da TCMB’nin Aralık’ta yavaşlayan bir hızla da olsa faiz indirimlerine devam edeceğini düşünmemize neden oluyor.

Giyim ve elektrik fiyatları enflasyonu artırdı… Ekim ayında TÜFE enflasyonunun ana tetikleyicisi 0,73 puan katkı ile giyim ve 0,52 puan katkı ile konut kategorileri oldu. Konuttaki artış temel olarak 1 Ekim'den itibaren geçerli olan % 15'lik elektrik fiyat zammı nedeniyle gerçekleşti. Gıda fiyatları ise aylık enflasyonu 0,4 puan artırdı.

Hizmet ve işlenmiş gıda enflasyonu hala yüksek ... B-endeksine dayalı çekirdek enflasyonda (enerji, alkollü içecekler, tütün gibi idari fiyatlarla işlenmemiş gıda ve altın hariç) görülen %8,90'dan %7,64'e gerileme oldukça olumlu. Öte yandan Eylül ayında ÜFE enflasyonu da daha çok baz etkisi sayesinde %2,45'ten %1,70'e geriledi. Döviz kuru geçişkenliği gibi maliyet unsurları şu anda nispeten hafif ancak enerji fiyatları ve ücretler orta vadede fiyatlar üzerinde baskı yaratabilir. Ek olarak, ÜFE enflasyonu üzerindeki pozitif baz etkisi Kasım ayı itibariyle kaybolacak ve ÜFE enflasyonunun hızlanacağını göreceğiz.

Tüketici enflasyonunda düşüşünün önündeki diğer engeller olan hizmetler ve işlenmiş gıda fiyatlarında bir miktar yavaşlamaya rağmen enflasyon oranı hala yüksek. Yıllık hizmet enflasyonu Ekim ayında %12,5’ten %12,0’ye gerilerken işlenmiş gıda fiyatları enflasyonu %15,7’den %12,5’e düşmüş durumda. Talep koşullarında beklenen iyileşme bu katılık gösteren kalemlerde daha fazla artışa yol açabilir ve genel tüketici enflasyonunda yavaşlamayı önleyebilir.

Oyak Yatırım

© Hibya haber ajansı. Tüm hakları saklıdır.