New York Borsası'nda endeksler ticaret anlaşmasına yönelik açıklamalarla yükseldi


New York Borsası'nda endeksler, sınırlı bir ticaret anlaşmasının imzalanması konusunda gün içinde gelen olumlu haberlerle günü yükselişle tamamladı.
Ticaret anlaşmasının imzalanacağı tarih konusunda belirsizliğin sürmesiyle artan endişelere paralel sıkışma yaşanırken, ABD ile Çin arasında sınırlı bir ticaret anlaşmasının ne zaman imzalanacağı konusunda endişeler artarken, tarafların karşılıklı olarak gümrük vergilerini anlaşma ilerledikçe karşılıklı olarak ve aynı oranlarda indirecekleri konusunda anlaşıldığı haberlerinin gelmesi, gün içnde endeksleri tekrar tarihi rekor seviyelerine taşıdı.
Dow Jones endeksi yüzde 0.66 artışla 27,674.80 puandan, S&P 500 endeksi yüzde 0.27 artışla 3,085.18 puandan ve teknoloji endeksi yüzde 0.28 artışla 8,434.52 puandan günü tamamladı.
Günün ilerleyen saatlerinde Çin resmi haber ajansı Xinhua mahreçli bir haber de piyasalardaki olumlu havayı perçinledi. Buna göre Çin, ABD'den kümes hayvanları ithalatına izin vermeyi değerlendiriyor.
Öte yandan Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng, gümrük vergilerinde indirimlerinin miktarının anlaşmaya bağlı olacağını açıkladı.

Hibya Haber Ajansı

© Hibya haber ajansı. Tüm hakları saklıdır.