Uluslararası piyasalar

Temmuz ayı boyunca güçlü performans sergileyen TL’nin de desteğiyle, Türk eurotahvilleri olumlu işlem görmeyi sürdürürken, ülke risk primi 380-390 bandında kalmaya devam etti.

rtan delta varyantı vaka sayısı ve Fed’in "Tapering" takvimine dair tahminlerin varlık fiyatlamalarına son dönemde etkisi ile ABD hazine tahvilleri daha dar bantlarda işlem görürken, Çin hisselerinde yaşanan sert satışlarda gelişmekte olan ülkeler üzerinde varyant dışında baskı yaratan bir diğer etken olarak öne çıktı. Temmuz ayı boyunca güçlü performans sergileyen TL’nin de desteğiyle, Türk eurotahvilleri olumlu işlem görmeyi sürdürürken, ülke risk primi 380-390 bandında kalmaya devam etti.

Türk hazine eurotahvilleri bayram tatilinin ardından, bu hafta genelinde de yatay sayılabilecek şekilde işlem gördü. Fed toplantısı öncesinde zayıf olan aktivite, toplantıdan daha güvercin tarafta açıklamaların gelmesi ile artan risk iştahı sonrası daha hareketli oldu ve kıymetlerde alım talebi öne çıktı. Beş ve on yıl vadede getiriler sırasıyla 4,95% ve 6,10% seviyelerinde olurken, uzun taraf 6,85% getiri ile işlem gördü. Şirket kıymetlerinde lokallerin kısa vade sermaye benzeri kıymetlere ilgisi devam ederken, daha uzun sermaye benzeri kıymetler de alım talebi ile işlem görmeyi sürdürdü. Yapı Kredi’nin 2031 vadeli kıymetinde azalan likidite ile fiyatlar yukarı gelirken, yeni ihraç Akbank 2031’e de alım talebi öne çıktı. Aydem Yenilenebilir Enerji’nin, $750 milyon değerinde 2027 vadeli USD cinsi teminatlı tahvili 7,95% getiri ile ihraç olurken, ikinci piyasada yabancıların güçlü alımları sonrası kıymetler kırk baz puan daralma gösterdi.

Fed’in Temmuz ayı toplantısı öncesinde ABD hazine tahvilleri daha düşük oynaklık ile işlem gördü. Fed üyelerinin ekonomide ilerleme gördüklerini belirtmesi "Tapering" için yakın dönemde açıklama geleceği şeklinde yorumlanırken, Powell’in enflasyonda yükselişin belli sektörlerde odaklandığı ve istihdamın şu an öncelik olduğunu belirtmesi tahvil getirilerinde tekrar daralma yarattı. Hafta genelinde on yıllıklar 1,22-1,29% bandında kalırken, faiz artış ihtimalinin düşmesi ile kısa taraf daha yatay kaldı, son dönemde açıklanan yüksek enflasyon verilerine rağmen, getiri eğrisinde yataylaşma ise devam etti.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma