Home Dünya Xi Jinping’den Brunei’ye bayram tebriği

Xi Jinping’den Brunei’ye bayram tebriği

by kurfarki

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Brunei Darusselam Sultanlığı kurulmasının 38. yıldönümü vesilesiyle Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah’a tebrik mesajı gönderdi.

Xi mesajında, Brunei’nin bağımsızlığa kavuşmasından bu yana geçen 38 sene boyunca, sultan liderliğinde, devlet inşasında çarpıcı başarılar kaydedildiğini, halkın yaşam seviyesinin sürekli yükseldiğini belirtti.

Geçen sene Brunei’nin ASEAN dönem başkanlığını başarıyla yürüttüğünü dile getiren Xi, “Çin-ASEAN diyalog ilişkisinin kurulmasının 30. yılını anmak için beraber zirve yaptık ve ikili ilişkiyi yeni seviyeye taşıdık.” ifadelerini kullandı.

Xi, Çin ile Brunei arasında geleneksel dostluk ve komşuluk stratejik işbirliği ortaklığı ilişkilerinin bulunduğuna, bütün alanlardaki işbirliğinde zengin sonuçlar elde edildiğine dikkat çekti.

Çin-Brunei ilişkisine büyük önem verdiğini belirten Xi, iki taraftan COVID-19 salgınıyla mücadele ve Kuşak ve Yol inşası üzerindeki işbirliğini ilerletmesini, ikili ilişkide sürekli ilerlemeler kaydedilmesini hızlandırmasını, iki ülke ve iki ülke halkına daha fazla fayda sağlanmasını beklediğini kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de Brunei’nin milli bayramı vesilesiyle Brunei Dışişleri ve Ticaret İkinci Bakanı Dato Erywan Yusof’a kutlama mesajı gönderdi.

Kaynak
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment