img

Yine mi tekerrür?


Dün gelen ABD İmalat Sanayi PMI Endeksi Eylül ayında 52 olan tahminin altında 50,9’a, ISM Yeni Siparişler 47,1’e ve İstihdam endeksinde 48,7’ye gerileyince doğal olarak ABD Hazine tahvillerinin getirileri düştü ve piyasalar ralli yaptı. Ekonomik veri akışının beklenenden daha kötü gelmesi maalesef artık faiz artışlarının temposunun yavaşlaması gerektiğini gösterdiğinin hisse senetlerine olumlu yansıyor. Avustralya Merkez Bankası da , nakit faizinin kısa sürede önemli ölçüde artması nedeniyle sıkılaştırma hızını yavaşlatmaya karar verdiğini, piyasa beklentisi 50 baz puanlık artış yerine 25 puan artış yaparak gösterdi. Asya piyasaları da İngiltere'nin tartışmalı vergi indirim planının bazı kısımlarını rafa kaldırmasının (son vergi diliminin kaldırılmasına dair teklifin geri çekilmesi) küresel piyasa duyarlılığını geçici olarak iyileştirmesinin ve tahvillerin gerilemesi ile yükselişte. Çin ve Hong Kong tatil nedeniyle kapalı ama MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi , Avustralya'daki %2,5'lik kazancın öncülüğünde %1 yükselirken, Japon Nikkei de 2.6 artış görmekteyiz. Para birimini sterlin ve euro da dahil olmak üzere altı emsaline karşı ölçen dolar endeksi, en son 23 Eylül'de görülen Pazartesi gününün en düşük seviyesi olan 111.46'dan çok uzak olmayan 111.55'te sabit kaldı. Euro da 22 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesine yakın seyrediyor, %0,15 güçlenen Euro 0,9838 dolardan işlem görmekte ABD de imalat ISM verilerinin beklenti altı gelmesi ABD 10 yıllık tahvil getirisini %3.65 ve 2 yıllık tahvil getirisinin %4.10 seviyesine ulaşmasını sağladı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin COVID'in başlangıcından bu yana en büyük üretim kesintilerini düşündüklerini açıklaması ile dün %5'ten fazla yükselen petrol petrol de günü sakin . Brent ham petrol vadeli işlemleri %0,5 artarak varil başına 89,33$'dan , ABD ham petrol vadeli işlemleri 0,4 artarak varil başına 83,94$dan işlem görmekte. Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) tarafından açıklanacak "Aylık Fiyat Gelişmeleri" raporu ve reel efektif döviz kuru verilerini, Yurt dışında ise Euro Bölgesi üretici enflasyonu ve ABD fabrika siparişleri verilerini takip edeceğiz.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Bloomberg News, Türkiye'nin yüksek enerji fiyatlarının verdiği ekonomik zararın azaltılabilmesi için Rusya'dan doğal gaz ödemelerinin 2024'e kadar ertelenmesini istediğini öne sürdü.

Goldman Sachs, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yıl sonunda faizini tek haneye inmesi çağrısı sonrasında TCMB'nin yıl sonuna kadar her ay faizi 100 baz puan indirmesini beklediklerini bildirdi.

Rusya’nın Ukrayna’dan ilhak ettiği Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerinin Rusya topraklarına katılımı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ardından Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’da da onaylandı.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yapılan bir ankete göre, Ukraynalıların yüzde 83’ü NATO’ya katılmak istiyor. NATO üyeliğini destekleyenlerin yüzdesi, Ukrayna’da şimdiye kadar yapılan bir ankette kaydedilen en yüksek oran olarak kayıtlara geçti.

Goldman Sachs, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yıl sonunda faizini tek haneye inmesi çağrısı sonrasında TCMB'nin yıl sonuna kadar her ay faizi 100 baz puan indirmesini beklediklerini bildirdi.

İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi üyesi Catherine Mann, geçtiğimiz ay yapılan PPK toplantısında 75 baz puan faiz artırımı için oy vermesinin zayıf kuru, yükselen enflasyon bekleyişlerini ve enerji fiyatına sınırın hane halkı harcanabilir gelirini artıracak olmasını yansıttığını söyledi.

New York Fed Başkanı John Williams, enflasyonun soğumakta olduğuna yönelik işaretlerin daha çok yeni gelişmekte olduğunu ve çekirdek fiyat baskılarının çok yüksek olmaya devam ettiğini belirterek Fed'in enflasyonu kontrol altına almak için bastırmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Avustralya Merkez Bankası(RBA), faiz oranında piyasa beklentilerinin altında, 25 baz puan artışa gitti. Piyasalarda beklenti faizde 50 baz puan artış olacağı yönündeydi.

Kuzey Kore'nin, Japonya üzerinden orta menzilli balistik füze fırlattığı açıklandı.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, hükümetlerin mali politikalarının para politikasında sıkılaştırma ile tutarlı olmaları halinde küresel bir resesyondan kaçınılabileceğini, ancak gelecek yıl resesyona düşecek ülkeler olmasının büyük olasılık olduğunu söyledi.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.