Yurt dışı hisse senetleri analizi

General Motors Co'nun (GM), geçen ay hem otonom hem de manuel operasyonların durmasına yol açan yaya yaralanması olayının ardından kendi otonom ünitesi Cruise için finansmanı dizginlemeye karar verdiği bildirildi.

Yurt dışı hisse senetleri analizi

General Motors Co'nun (GM), geçen ay hem otonom hem de manuel operasyonların durmasına yol açan yaya yaralanması olayının ardından kendi otonom ünitesi Cruise için finansmanı dizginlemeye karar verdiği bildirildi. Financial Times'ın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, GM gelecekte ünite için daha az harcama yapacak ve otonom sürüş teknolojisine yaptığı kısılmış yatırımın boyutunu Çarşamba günü açıklaması bekleniyor. Düşük maliyetler kısmen daha yavaş test hızına bağlı olacaktır. Raporda, Cruise'un programını erteleme kararının, GM'nin daha önce 2030 yılına kadar 80 milyar dolar olarak belirlenen ve sürücüsüz gelir ve yazılım gibi yeni sektörler tarafından desteklenmesi beklenen uzun vadeli gelir hedeflerini muhtemelen etkileyebileceği belirtildi. General Motors, net gelirin 9,1-9,7 milyar dolar aralığında olmasını beklemeye devam ederek 2023 kazanç tahminini bugün yeniden belirledi. 2024 yılı için temettüsünde %33'lük bir artış olduğunu duyurdu ve 10 milyar dolarlık hızlandırılmış hisse geri alım programı planı açıkladı. Şirket ayrıca düzeltilmiş hisse başına kazanç için 7,20-7,70 dolar aralığında ve düzeltilmiş FVÖK için de 11,7-12,7 milyar dolar arasındaki tahmini yineledi.

Total Energies (TTE), Xlinks First Limited'in azınlık hissesini satın almak için 20 milyon sterlin yatırım yaptı. Xlinks, Birleşik Krallık'a yeşil elektrik sağlamak için Fas'ta dev bir yenilenebilir proje geliştirmeyi planlıyor. Xlinks Fas-İngiltere Enerji Projesi, güneşten ve rüzgardan 11,5 GW sıfır karbonlu elektrik üreterek 3,6 GW güvenilir enerji sunacak türünün ilk örneği olan bir projedir. Proje, Octopus Energy ve Abu Dhabi Ulusal Enerji Şirketi gibi yatırımcılar tarafından destekleniyor.

Accenture (ACN), Bangkok merkezli yaratıcı ve dijital deneyim ajansı Rabbit's Tale'i satın almayı kabul ettiğini söyledi. İşlemin şartları açıklanmadı. Satın alma işleminin tamamlanması alışılagelmiş kapanış koşullarına tabidir. 2010 yılında kurulan Rabbit's Tale, perakende deneyimlerinden müşteri ilişkileri yönetimi ve sadakat programlarına, hiper kişiselleştirilmiş pazarlamaya, deneyim tasarımlarına ve dijital platform geliştirmeye kadar dijital müşteri deneyimi çözümleri sunuyor. Accenture, Rabbit's Tale'in reklam, veri, etkileşim ve müşteri deneyimi çözümleri iş gruplarında yaklaşık 120 çalışandan oluşan ekibinin Tayland'daki Accenture Song'a katılacağını ve müşterilerin gezinmesine, yönlendirmesine yardımcı olmak için Accenture'ın stratejisi, tasarımı, performansı, teknolojisi ve büyük ölçekli operasyon yeteneklerini geliştireceğini belirtti.

Kaynak: Gedik Yatırım

  Hibya Haber Ajansı